OKULISTYKA JEDNEGO DNIA - Vital Medic
VITAL MEDIC
Umów wizytę 

+48 77 549 26 00

NFZ

INFORMACJE

Informacje można uzyskać telefonicznie, mailowo lub osobiście w Dziale Obsługi Pacjenta.

  +48 77 549 26 00

   rejestracja@vitalmedic.pl

OKULISTYKA

Choroby oczu są w stanie znacznie pogorszyć jakość życia utrudniając wykonywanie codziennych czynności. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów poszerzyliśmy ofertę o kolejny obszar medycyny – okulistykę. Posiadając niezwykle doświadczoną kadrę specjalistów jesteśmy doskonale przygotowani na każdą ewentualność. Ponadto odrębna sala operacyjna została kompleksowo wyposażona w najnowszy sprzęt okulistyczny przeznaczony do przeprowadzania m.in. operacji usunięcia zaćmy.

W szpitalu Vital Medic leczymy: 

  • zaćmę pod różnymi postaciami
  • jaskrę
  • oraz inne choroby oczu

Zabiegi okulistyczne wykonujemy w ramach kontraktu z NFZ oraz komercyjnie.

Zaćma (katarakta) 

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu i objawia się m.in. stopniowym pogarszaniem się ostrości wzroku oraz zmianą koloru źrenicy z czarnego na szarobiały, gdy soczewka ulega postępującemu zmętnieniu. Ponadto choroba może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Powszechną przyczyną powstawania zaćmy jest starzenie się organizmu, co sprawia, że w największej grupie ryzyka pozostają osoby po 50 roku życia (zaćma starcza).

W zależności od stopnia zaawansowania zaćmy starczej można rozróżnić postać początkową (zaćma początkowa), w której zmętnienie dopiero się zaczyna oraz postać dojrzałą (zaćma całkowita), gdy zmiany obejmują całą soczewkę. Dalszy rozwój formy dojrzałej może prowadzić do powstania zaćmy przejrzałej, czyli całkowitego zniszczenia soczewki.

Pomimo uwarunkowań biologicznych, zaćma może również zaatakować chorych na cukrzycę (zaćma cukrzycowa), a także osoby, które doświadczyły urazu oka (zaćma pourazowa), lub stosujące niektóre leki (zaćma polekowa). Istnieje jeszcze jeden rodzaj – zaćma wikłająca, która może pojawić się u każdego, bez względu na wiek czy przebyte choroby.

Niezależnie od przyczyny, zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku i wymaga leczenia operacyjnego, które jest obecnie jedynym skutecznym rozwiązaniem w walce z chorobą.

Rodzaje zaćmy 

Według lokalizacji zmian

Zaćma korowa

Wywołuje wrażenie nienaturalnego rozszczepienia światła, co sprawia, że choroba jest znacznie łatwiej zauważalna przez osobę nią dotkniętą. Ostrość widzenia nie ulega znacznemu pogorszeniu, ponieważ zmętnienie dotyczy poszczególnych warstw otaczających jądro soczewki, pozostawiając centralną część zupełnie sprawną.

Zaćma jądrowa

Jeden z najczęstszych i podstawowych rodzajów choroby, gdzie zmętnienie następuje w centralnej części soczewki oka. Kolor tęczówki ulega zmianie z czarnego na ciemnoszary lub brunatny, a osoba dotknięta chorobą odczuwa postępujące pogorszenie jakości widzenia tracąc ostrość, głębię kolorów oraz kontrast.

Zaćma korowo-jądrowa

Łączy w sobie cechy charakterystyczne dla dwóch różnych odmian – zaćmy korowej oraz zaćmy jądrowej. Pogorszenie wzroku następuje pod wypływem zmętnienia zlokalizowanego w centralnej części soczewki oraz w warstwach otaczających. Powoduje zarówno nienaturalne rozszczepienie światła, jak i znaczne pogorszenie ostrości wzroku.

Zaćma podtorebkowa tylna

W przypadku tej odmiany znaczne pogorszenie widzenia może nastąpić w ciągu kilku tygodni, co sprawia, że jest to najszybciej postępująca postać zaćmy. Szybki rozwój spowodowany jest centralnym umiejscowieniem zmian pod tylną torebką soczewki. Ponadto duża gęstość zmętnień ma znaczący wpływ na nasilone objawy choroby.

Operacja zaćmy 

Operacyjne leczenie zaćmy jest prostą oraz bardzo skuteczną metodą w walce z chorobą. Metoda fakoemulsyfikacji polega na rozbiciu przy pomocy ultradźwięków zmętniałej soczewki, a następnie jej usunięciu oraz wszczepieniu nowej. Minimalne nacięcie gałki ocznej zmniejsza ryzyko powikłań oraz skraca czas rekonwalescencji. Zabieg trwa około 20 minut – pacjent znajduje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie odczuwa dyskomfortu związanego z bólem. Operacja wykonywana jest w trakcie jednodniowego pobytu pacjenta na oddziale.