LECZENIE OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM - Vital Medic
VITAL MEDIC
Umów wizytę 

+48 77 549 26 00

O OSOCZU

ZAKŁAD PORADNI SPECJALISTYCZNYCH
          PORADNIA LECZENIA KRĘGOSŁUPA
          PORADNIA NEUROCHIRURGICZNA
          PORADNIA NEUROLOGICZNA
          PORADNIA ORTOPEDYCZNA
                    OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE
              CO TO JEST?
              JAKIE KORZYŚCI?
              W JAKICH SCHORZENIACH                                    STOSOWAĆ?
              CZY TERAPIA JEST BEZPIECZNA?
              JAK CZĘSTO PODAJWAĆ?
              PRZECIWWSKAZANIA DO                                      STOSOWANIA
              JAKI ZESTAW STOSOWAĆ?
              JAK PRZEBIEGA ZABIEG? 

          PORADNIA CHIRURGII RĘKI 
          PORADNIA  CHIRURGII DZIECIĘCEJ
          PORADNIA LECZENIA BÓLU
          PORADNIA LECZENIA WAD           POSTAWY
          PORADNIA REHABILITACYJNA
          PORADNIA PSYCHOLOGICZNA

REJESTRACJA

Rejestracja pacjentów odbywa się telefonicznie, mailowo lub osobiście w Dziale Obsługi Pacjenta Szpitala Vital Medic.

+48 77 549 26 00

rejestracja@vitalmedic.pl

DLACZEGO LECZENIE OSOCZEM?

CO TO JEST OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE?

Osocze bogatopłytkowe jest autologicznym, czyli pozyskiwanym z własnego organizmu, preparatem krwiopochodnym, zawierającym skoncentrowane płytki krwi, które są zawieszone w niewielkiej objętości osocza. Osocze bogatopłytkowe jest również określane skrótem PRP, co w języku angielskim oznacza – Platelet Rich Plasma, czyli osocze bogate w płytki krwi. Osocze otrzymuje się z krwi żylnej pobranej od pacjenta, następnie krew jest wirowana w odpowiednio do tego przeznaczonej próbówce. Jakość przygotowanego osocza bogatopłytkowego zależy od zastosowanego urządzenia separującego i odpowiedniej wirówki. Poprzez wirowanie krwi dochodzi do rozdzielenia poszczególnych elementów morfotycznych. Uzyskane osocze bogatopłytkowe zawiera zwiększone stężenie czynników wzrostu.

JAKIE KORZYŚCI PŁYNĄ Z ZASTOSOWANIA OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO?

Uzyskane poprzez odpowiedni zestaw osocze bogatopłytkowe zawiera czynniki wzrostu. Pełnią one kluczową rolę we wspomaganiu procesów regeneracyjnych tkanek, co jest istotą działania PRP.

W JAKICH SCHORZENIACH PRZEPROWADZA SIĘ ZABIEG?

Osocze bogatopłytkowe stosuje się w celu pobudzenia i przyspieszenia procesu gojenia się ran. Znajduje swoje zastosowanie w ortopedii, medycynie estetycznej, dermatologii i medycynie sportowej.

W przypadku ortopedii i medycyny sportowej osocze bogatopłytkowe stosuje się między innymi w schorzeniach takich jak:

  • łokieć tenisisty
  • łokieć golfisty
  • zaburzenia zrostu kostnego
  • uszkodzenia mięśni i ścięgien
  • kolano skoczka
  • choroby zwyrodnieniowe
  • ostrogi piętowe
  • urazy ścięgna Achillesa
  • uszkodzenie stożka rotatorów (bark).

CZY TERAPIA OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM JEST BEZPIECZNA DLA ORGANIZMU?

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczna dla organizmu, dlatego że zastosowany preparat pochodzi z krwi leczonego pacjenta. Nie dochodzi dzięki temu do reakcji alergicznych, nietolerancji. Do organizmu pacjenta wprowadza się odpowiednio wybrane i skoncentrowane elementy morfotyczne pacjenta.

JAK CZĘSTO PODAJE SIĘ OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE?

O tym, jak często można podać osocze bogatopłytkowe decyduje lekarz. Decyzja jest podejmowana na podstawie oceny zaawansowania schorzenia.

PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego jest: ciąża, okres karmienia piersią, choroby krwi, choroby nowotworowe, cukrzyca, opryszczka.

JAKI ZESTAW STOSOWANY JEST DO POZYSKIWANIA OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO?

Vital Medic stosuje zestaw do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego XerthraTM PRP kit. Wyrób przeznaczony do izolacji i separacji osocza bogatopłytkowego (PRP) z 15 ml krwi pacjenta. LR-PRP uzyskuje się z tak zwanego kożuszka leukocytarno-płytkowego, poprzez szybsze zastosowanie odpowiedniego urządzenia do separacji oraz dużej prędkości odwirowania krwi. Preparaty LP-PRP wymagają mniejszych prędkości i jednokrotnego odwirowania.

JAK PRZEBIEGA ZABIEG Z UŻYCIEM ZESTAWU XerthraTM PRP kit?

Pierwszym etapem zabiegu jest pobranie krwi, najczęściej z kończyny górnej, w okolicy zgięcia łokciowego, do której jest dodany środek zapobiegający krzepnięciu krwi. Wyjątkową cechą zestawu XerthraTM PRP kit jest to, że objętość pobieranej krwi, to jedynie 15 ml. Po pobraniu krew jest przenoszona do specjalnej tuby i jest gotowa do wirowania. Wirowanie trwa ok. 5 minut. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej tuby separującej i specjalistycznej wirówki uzyskuje się wysokiej jakości preparat z osoczem bogatopłtkowym z dużą zawartością leukocytów – LR-PRP. Następnie preparat jest podawany w miejsce zmienione chorobowo.

LECZENIE W VITAL MEDIC

Szpital Vital Medic realizuje leczenie osoczem bogatopłytkowym. Zabiegi z użyciem autologicznego osocza bogatopłytkowego przeprowadzane są w ramach Poradni Ortopedycznej, po konsultacji z lekarzem specjalistą.