PRZYGOTOWANIE DO HOSPITALIZACJI - Vital Medic
VITAL MEDIC
Umów wizytę 

+48 77 549 26 00

PRZYGOTOWANIE DO POBYTU W SZPITALU

Do szpitala należy zabrać ze sobą kompletną dokumentacje medyczną, zawierającą:

 • skierowanie do szpitala;
 • karty wypisowe;
 • wyniki badań laboratoryjnych oraz badań diagnostycznych (TK, MR, RTG, USG) — jeśli pacjent takie posiada;

Ponadto należy zabrać:

 • wszystkie leki stosowane na stałe, w oryginalnych opakowaniach;
 • przybory toaletowe, ręcznik oraz dwa komplety piżamy.

Należy pozostawić w domu:

 • wszelką biżuterię, niezależnie od rodzaju metalu (obrączkę, kolczyki, bransoletki, łańcuszki, itp.);
 • inne wartościowe przedmioty (szpital nie ponosi za nie odpowiedzialności);

Paznokcie u rąk i nóg powinny być pozbawione lakieru do paznokci.

ZAKOŃCZENIE POBYTU W SZPITALU

WYPISY PO OPERACJI ODBYWAJĄ SIĘ W GODZINACH 11:00 – 14:00

 • Należy zapewnić sobie transport do domu. Pacjent po operacji nie powinien samodzielnie prowadzić samochodu ani poruszać się komunikacją miejską.
 • Należy zrealizować przepisane recepty i przyjmować leki zgodnie z zaleceniem lekarza.
 • Opatrunki należy zmieniać zgodnie z zaleceniem lekarza lub pielęgniarki, unikając moczenia nieosłoniętych ran i długotrwałej kąpieli w wannie.
 • Wizyta kontrolna odbywa się w wyznaczonym terminie, jednak w przypadku pojawienia się nasilenia bólu, obrzęku lub zaczerwienienia i wzrostu temperatury okolicy operowanej, a także wycieku z rany lub gorączki, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub szpitalem Vital Medic.
 • Ćwiczenia należy wykonywać według zaleceń podanych przez fizjoterapeutę.

ZALECENIA DLA PACJENTA PO OPERACJI KRĘGOSŁUPA

POWRÓT DO DOMU

 • Usuń wszystkie przedmioty, które mogą spowodować potknięcie, poślizgnięcie i w konsekwencji upadek.
 • Zapewnij sobie wsparcie bliskich osób oraz łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy codziennego użytku.
 • Ubrania i środki higieny przenieś na półki niewymagające schylania się oraz sięgania wysoko.
 • Usuń niebezpieczne dywaniki łazienkowe, w zamian zastosuj na podłodze i w wannie oraz kabinie prysznicowej maty antypoślizgowe.
 • Zadbaj odpowiednio wcześnie by mieć myjkę lub gąbkę na długiej rączce, umożliwiającej samodzielne dbanie o higienę.
 • Staraj się brać prysznic, a nie kąpiel.
 • W sytuacji gdy czujesz się niepewnie zastosuj ławeczkę do kąpieli, nie zamykaj drzwi na klucz i zadbaj o to, aby w domu był ktoś, kto udzieli Ci pomocy w razie upadku lub trudnej sytuacji.

ODPOCZYNEK I RELAKS

Postaraj się o dobry nastrój — opanowanie stresu wpływa na zmniejszenie napięć i bólu, a w konsekwencji szybszy powrót do zdrowia.

DBAJ O WŁAŚCIWĄ POZYCJĘ

Jeśli nie dbałeś o to przed operacją, pamiętaj o tym teraz — zniwelujesz prawdopodobieństwo nawrotu choroby, a ponadto zmniejszysz ból. W początkowej fazie po operacji będziesz sam wyczuwał, w jakiej pozycji jest Ci najwygodniej, ale warto skonsultować ją z fizjoterapeutą, żeby zbyt długie przebywanie w jednej pozycji nie wpłynęło na przykurcze i zaniki mięśni.

WŁAŚCIWY WZORZEC RUCHU

Poruszaj się ostrożnie, ale nie unikaj ruchów operowanej okolicy, żeby nie dopuścić do wykształcenia nieprawidłowego wzorca ruchu i nadmiernego obciążenia innych struktur (stawów, mięśni, ścięgien).

JAK LEŻEĆ?

 • Unikając pozycji związanych ze skręceniem czy zgięciem kręgosłupa.
 • Leż na niezbyt miękkim materacu. Dobrym rozwiązaniem jest spanie na materacu, który poprzez dopasowanie się do kształtu ciała zapewnia odpowiednie ułożenie kręgosłupa podczas snu.
 • Podpieraj się poduszkami oraz nie dopuszczaj do „zwisania” kończyn.
 • Wstając przetocz się na bok i usiądź ostrożnie, spuszczając nogi z łóżka, podpierając się ręką i pilnując, by nie doszło do rotacji kręgosłupa. Jeśli chcesz się położyć, postępuj dokładnie odwrotnie: usiądź, połóż się ostrożnie na boku podpierając się ręką i podciągając nogi, a następnie przetocz się na plecy.

JAK SIEDZIEĆ?

 • Tak, jak powinieneś to robić przed operacją — z prostym kręgosłupem, podpartym w okolicy lędźwiowej, na twardym krześle, twardym fotelu z podłokietnikami, unikając garbienia się.
 • Sofy i fotele z miękkim obiciem omijaj z daleka. Pamiętaj, żeby nie siedzieć zbyt długo — na początku najwyżej 30-40 minut, a następnie rób przerwę na krótki spacer.

FIZJOTERAPIA PO OPERACJI KRĘGOSŁUPA

Wielu pacjentów decydując się na operację uważa, że problem skończy się w momencie poddania się zabiegowi operacyjnemu. Należy jednak pamiętać, że profesjonalna fizjoterapia podjęta po operacji kręgosłupa znacznie przyspiesza czas powrotu pacjenta do sprawności fizycznej. Poprawia też komfort życia i zapobiega zmianom w innych segmentach kręgosłupa.

1 DOBA PO ZABIEGU

W 99,9% przypadków fizjoterapia powinna być rozpoczęta w pierwszej dobie po operacji. Na początku skupia się ona na ćwiczeniach oddechowych, przeciwzakrzepowych, na instruktarzu prawidłowej profilaktyki kolejnych urazów i na prostych ćwiczeniach wzmacniających mięśnie tułowia.

1-4 TYDZIEŃ PO ZABIEGU

Należy stosować rehabilitację zaleconą przez lekarza i fizjoterapeutę przy wypisie ze szpitala.

4-6 TYDZIEŃ PO ZABIEGU

Po konsultacji neurochirurgicznej fizjoterapia powinna być uwzględniona w procesie leczenia, niezależnie od tego czy pacjent odczuwa dolegliwości bólowe po operacji. Ma ona kluczowe znaczenie dla długofalowych rezultatów działań chirurgicznych.
Z badań wynika, iż po operacji należy wprowadzić specjalistyczną terapię ukierunkowaną na pracę nad blizną, poprawę mechaniki kręgosłupa i odbudowę jego stabilności.

NAJCZĘSTSZE PYTANIA PACJENTÓW PO OPERACJI KRĘGOSŁUPA

1. CZY PO OPERACJI KRĘGOSŁUPA MUSZĘ NOSIĆ GORSET LĘDŹWIOWY/PIERSIOWY, KOŁNIERZ SZYJNY LUB MIEĆ INNE DODATKOWE USZTYWNIENIE?

Zazwyczaj nie jest to konieczne, jednak każdorazowo decyduje o tym lekarz prowadzący. Pacjent powinien jednak pamiętać, aby nie przyzwyczajać się do usztywnienia i nie używać go podczas przemieszczania się w domu oraz leżenia/spania/wypoczywania. Zbyt długie noszenie gorsetu/kołnierza osłabia siłę
i stabilizację mięśniową. O potrzebie zakupienia gorsetu czy kołnierza proszę zapytać lekarza przed przyjazdem na zabieg operacyjny.

2. JAKA POZYCJA W PIERWSZYCH DNIACH PO ZABIEGU JEST DLA MNIE NAJBEZPIECZNIEJSZA?

Kręgosłup kocha ruch. Bardzo wielu pacjentów świeżo po zabiegu boi się chodzić
i spędza większość czasu w pozycji leżącej. Nic bardziej mylnego. Oczywiście ilość chodzenia w ciągu dnia trzeba dostosować do swojego stanu i nie porywać się od razu na 10 km marsz, ale jeśli pacjent nie odczuwa dużego dyskomfortu proszę chodzić jak najwięcej. Dla odpoczynku oczywiście należy leżeć w wygodnej
i bezpiecznej pozycji. Proszę ograniczyć do minimum pozycję siedzącą i siedzieć maksymalnie do 30 minut jednorazowo.

3. CZY PO OPERACJI KRĘGOSŁUPA MOGĘ JEŹDZIĆ SAMOCHODEM?

Oczywiście, ale przez pierwsze 2 tygodnie tylko jako pasażer (w zależności od rodzaju zabiegu). Siedzenie powinno być ustawione tak, aby jazda była komfortowa
i bezpieczna. Samodzielne prowadzenie samochodu należy rozpocząć po kilku tygodniach, ale tylko za zgodą fizjoterapeuty lub lekarza prowadzącego. W tym czasie proszę pamiętać, żeby robić sobie przerwy co 30 minut i nie przesadzać z ilością kilometrów na raz. W przypadku długotrwałej jazdy zaleca się używanie wałka pod lędźwie.

4. DLACZEGO PO OPERACJI MOJA NOGA NADAL JEST OSŁABIONA I ZDRĘTWIAŁA?

W większości przypadków konieczność wykonania zabiegu spowodowana jest dużym uciskiem przepukliny dysku na struktury nerwowe lub długotrwały ból promieniujący do kończyny. Po operacji struktury te zostają uwolnione (odbarczone), jednak uciśnięte wcześniej tkanki muszą mieć trochę czasu na regenerację. Nie należy przejmować się dyskomfortem, pozostałym drętwieniem lub brakiem czucia w poszczególnych partiach kończyny. Organizm potrzebuje kilku tygodni na samoleczenie. Układ nerwowy regeneruje się wolno, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość i wspomagać go pracą
z fizjoterapeutą.

5. PO JAKIM CZASIE OD ZABIEGU MOGĘ WRÓCIĆ DO SPORTU?

Tu sprawa nie jest taka prosta i zależy od wielu czynników. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, nie ma większych powikłań, to sport rekreacyjny (pływanie na plecach, jazda na rowerze stacjonarnym) można rozpocząć po upływie około 1 miesiąca.
Do intensywnej aktywności fizycznej można wrócić dopiero po zakończeniu treningu funkcjonalnego z fizjoterapeutą, ale nie wcześniej niż po 3 miesiącach od zabiegu operacyjnego.